Kıbrıs’ta olaylı İsrail protestosu...

Bu yazı 04/01/2009 tarihli sol.org.tr adlı internet sitesinden alınmıştır...


Kıbrıs’ta olaylı İsrail protestosu

image

Kıbrıs'ta gerçekleştirilen İsrail'i protesto gösterisine Kıbrıslı Türkler ve Rumlar ile Filistinli, Arap gençler katılırken, İsrail Büyükelçiliği önünde polis ile eyleme katılanlar arasında arbede yaşandı.

soL (DIŞ HABERLER) Lefkoşa’da bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen İsrail’i protesto eylemi sırasında polis ile protestoya katılanlar arasında arbede yaşandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırıları kınamak amacıyla İsrail Büyükelçiliğine protesto yürüyüşü düzenlemek isteyen Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Arap ve Filistinli gençler büyükelçiliğe doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş olaysız geçerken, İsrail Büyükelçiliği önüne çekilen teller önünde duran protestocular polisin engeline takıldılar.

Eyleme katılanların Filistin bayrakları taşıdığı ve Arapça sloganlar attığı bildirildi. Protesto yürüyüşünde, ''İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını derhal durdurması, Filistin'e özgürlük, Gazze'ye saldırılarını sürdürdüğü sürece İsrail'le ilişki kurulmaması, Larnaka-Gazze yardım hattının açılması, derhal insani yardım gönderilmesi ve Filistinli göçmenlere yönelik ablukanın kaldırılması'' talepleri dile getirildi.

İsrail ve ABD bayraklarını yakıldığı eylemde okunan açıklamada,  Kıbrıs Cumhuriyeti yönetimi  ve Devlet Başkanı Dimitris Hristofyas'tan,  Tasos Papadopulos zamanında İsrail'le yapılan anlaşmaları derhal iptal etmesi istendi ''Siyonist İsrail devletini kınamak ve Filistinlilerin haklı mücadelelerini desteklemek amacıyla derhal Avrupalı ortaklarıyla birlikte ve tek başına pratik inisiyatifler alması'' da talep edildi.

Protesto eylemine, Kuzey Kıbrıs’tan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Baraka Kültür Derneği ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) destek verdi. Çok sayıda Filistinli öğrencinin de yer aldığı eyleme 2 bin kişinin katıldığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz hafta içinde de Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde öğrenim gören Filistinli ve Arap öğrenciler İsrail’in Gazze saldırısını üniversitelerde gerçekleştirdikleri basın açıklamaları ile protesto etmişlerdi.

Diğer yandan kendilerine  ‘Özgür Gazze Hareketi” adını veren  uluslararası bir grup, geçtiğimiz Pazartesi günü Larnaka limanından üç buçuk ton tıbbi malzeme ve 16 kişi ile yola çıkmıştı. Gazze’nin 70-80 mil açıklarındaki uluslararası sularda giderken, İsrail donanmasına ait savaş gemileri tarafından çarpılarak durdurulan ‘Dignity’ adındaki tekne, Lübnan’ın Tire limanına demirlemeye zorlanmıştı. Gemide biri parlamenter olmak üzere üç Kıbrıslı Rum da yer alıyor.   Yazının orjinal metni için aşağıya tıklayınız...
http://haber.sol.org.tr/dunyadan/8293.html

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !